Ferraduel Badem Çeşidi

Fransa orjinli bir çeşittir.

Verimi ferragnese yakındır.

Sert kabuklu bir çeşittir.

İç randımanı %28-32

Tozlayıcıları ferragnes ve cristomortodur.

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ülkemizin doğu karadeniz ve doğu anadolunun yüksek kesimleri hariç diğer tüm bölgelerde badem yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Bölgelere göre üretim miktarları sıralamasında Ege , Akdeniz, İç Anadolu bölgesini de Marmara Bölgesi takip etmektedir.

İklim İstekleri

Genel olarak badem yazları kurak ve sıcak kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimine uygundur. Ağaç yapısı itibariyle -30 derecelere kadar dayanabildiği için karasal iklimde de yetiştiriciliği yapılabilir.  İklim olarak badem yetiştiriciliğini sınırlandıran en önemli faktör ilkbahar geç donlarıdır. Risk olan bölgelerde geç çiçeklenen çeşitler tercih edilmelidir.

Toprak İstekleri

Badem taşlı, kireçli, killi, ikinci ve üçüncü sınıf  atıl durumdaki arazilerde dahi yetiştiriciliği yapılan meyve türüdür. Kazık kök yapısıyla kurak şartlarda dahi sulama yapılmadan uzun yıllarca verim alınabilmektedir.

Not: Ağır bünyeli topraklarda uzun ömürlü olmaz mutlaka drenaj yapılması gerekir.

Budama

Ağaçların sağlıklı ve ekonomik olarak yetiştiriciliği yapılması için her türlü dal kesimine budama denir. Badem ağaçlarında 2 ve daha yaşlı dallarda meyve alındığı için sert budamadan kaçınılmalıdır. üç şekilde budama yapılır.

a- Dikim Budaması: Dikimle beraber yapılan budamadır.

b- Şekil Budaması: Dikimi takip eden dönem veyahut bir sonraki sezonda yapılan budama şeklidir. Bademde doruk dallı ve goble  budama şekli kullanılır.

c- Ürün Budaması: Şekil budamasından sonra her yıl düzenli olarak yapılan budamadır.

Gübreleme

Toprak ve yaprak analizlerine göre gübreleme yapılır. Ülkemizde en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de iyi fermente olmamış çiftlik gübrelerinin badem bahçelerine uygulanmasıdır. (Uygulandığı takdirde kök zararlılarına özellikle dip kurduna elverişli zemin hazırlanmış olur sonucunda ağaçlarını kaybedebilirsiniz.)

Sulama

Toprak yapısına göre değişkenlik gösterir. İnce tekstürlü ve süzek topraklarda sık sulama, killi ve ağır bünyeli topraklarda az sulama tavsiye edilir. Hiç sulama yapmadan kıraç ortamlarda da yetiştiricilik yapmak mümkündür. Ancak sulama yapıldığı takdirde verim ve kalite artar.

Not: Sulama yaparken ağaçların kök boğazları aşırı ıslatılmamalıdır aksi takdirde kök boğaz çürüklüklerine sebep olmaktadır.

Badem  Zararlıları

a- Çiçek Zınlı : Bu zararlı çiçeklerin dişi organlarını yiyerek beslenirler. Meyve tutumunu büyük ölçüde düşürdüğü için verim kayıplarına yol açar. En etkili mücadele yöntemi ise çiçeklenme zamanı bahçenin değişik bölgelerine içi su dolu mavi kaplar yerleştirilerek yapılır. Zararlılar mavi rengin cazibedarlığına kapılarak suyun içinde boğularak ölürler.

b- Yaprak Bitleri: Bitki öz suyunu emerek beslenirler. Genç sürgünler ve yapraklar büyük zarar görür. Bitki öz suyunu emerken kendi salgılarını gönderirler. Bu salgıların etkisiyle yapraklar kıvrılır ve değişik renk alır. Emgi esnasında artıklarını bırakırlar. Bu artıklar şekerli ve balımsı yapıdadır. Mücadelesi konukçuluk yapan yabancı otların imha edilmelidir. Gerekli görüldüğü taktirde uzman tavsiyesiyle kimyasal mücadelesi yapılmalıdır.

c- Badem İç Kurdu: Bademin  önemli zaralısı badem iç kurdudur. Badem iç kurdu ergini yumurtasını meyve üzerine bırakır. Larvalar meyve üzerinde zararlanmalara yol açarak meyvenin dökülmesine neden olurlar. Larvadan etkilenen meyve diğer meyvelere nazaran sarımtırak renkte olup diğer meyvelerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Larva meyve ile beslenerek iç kısımlara doğru ilerler ve beslenme sonucunda meyve içerisinde ilerleyerek tamamını yiyip içini boşaltır. Sadece meyve kabuğu kalır. Zararlının varlığı meyve üzerindeki açtığı yaklaşık 2 mm’lik delikten anlaşılabilir.  Kış döneminde ağaç üzerinde kalan ve yere dökülen kurtlu meyveler toplanarak yakılmalıdır. Ayrıca kimyasal mücadele yapılabilmektedir. Tuzaklar kurularak ilk ergin dişi tespiti yapıldığında ilk ilaçlama yapılmalıdır.

d- Kırmızı Örümcek: Bitki öz suyunu emerek zararlı olurlar. Yapraklarda önce beyaz sonra kahverengi lekeler meydana gelir. Daha sonra bu lekeler birleşerek yaprağın kuruyup dökülmesine neden olurlar. Kimyasal mücadelesi vardır. Uzmanlar yardımıyla zarar yoğunlaştığında ilaçlama yapılabilir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...