Çıplak Köklü Ceviz Fidanı Dikimi Nasıl Yapılmadır ?

Meyve bahçesi kurulumunda en önemli aşamalardan bir tanesi de fidan dikimidir. Dikim esnasında yapılan en küçük hatalar dahi ileride ciddi zararlara yol açmaktadır. Sağlıklı bir fidan dikimi için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.

  1. 1.       Nakliye:

Sökülen fidanların bahçenize getirme aşamasında rüzgâr, güneş ve don zararlarına maruz kalmamasına dikkat etmeli ve bahçeye getirdiğiniz fidanları hemen dikim yapmayacaksanız hendekleme  yapmanız gereklidir.  Aksi takdirde ciddi kayıplara yol açarsınız.

  1. 2.       Dikim Zamanı:

Fidanların dikimi zamanı uyku döneminde (ağaçların yaprakları döktüğü ve ilkbaharda ağaçların uyanama başladığı dönem arası) yapılmadır. Kışları ılık geçen bölgelerde dikim kışın, sert geçen bölgelerde ise bahar ayında dikim yapmak uygundur.

  1. 3.       Dikim Budaması:

Fidanların söküm esnasından bahçeye ulaşana kadar geçen süre zarfında köklerde meydana gelen mekanik zararlanmaları, birbiri üzerine binen kökler budanarak temizlenir. Ayrıca fidanın toprak yüzünden 60-80 cm yükseklikte bir göz üzerinden gözün ters istikametine doğru hafif eğimli olarak budama yapılır.

  1. 4.       Koruyucu Çözelti:

Fidanın kök bölgesi için zararlı ve hastalıklara karşı koruyucu tedbir olarak dikim esnasında NOGALL uygulaması tavsiye edilir. Uygulama esnasında hazırlanan çözeltide fidanlar kısa bir süre bekletilir. (250 gr lık bir NOGALL çözeltisinde ortalama olarak 200-700 fidan ilaçlaması yapılır.)

  1. 5.       Fidanın Çukura yerleştirilmesi ve Gübreleme:

Budaması yapılan fidanların aşı noktaları hâkim rüzgâr yönüne gelecek şekilde çukura yerleştirilir. Yapılan toprak analizlerine göre ihtiyaç olan gübreleri ve yanmış çiftlik gübresiyle beraber kök bölgesini dolduracağımız toprakla harç yapılır. Bu harç fidanın kök bölgesini kapatmak için kullanılır. Fidanın kökleri toprakla temas etsin diye baskı yapılır. Daha sonra çukurun kalan kısmı doldurulup tekrar baskı yaparak fidan dikim işlemi sonlandırılmış olur. Eğer istenirse fidanın dik durması için herek bağlanabilir.

  1. 6.       Can Suyu:

Fidan çukuru doldurulduktan sonra kök bölgesinde meydana gelen boşlukları kapatmak için ve fidan köklerinin nemlendirilmesi için yeteri kadar can suyu verilir. Eğer dikimden sonra yağış olur  ise sulamaya gerek yoktur.

Dikim esnasında bu hususlar göz önünde bulundurulursa kuracağınız bahçe sağlıklı, uzun Ömürlü ve verimli olacaktır.
Not: Aralık ayı içerisinde dikim yapılan çıplak köklü fidanların tutum randımanı ve gelişimi çok yüksek olmaktadır. Bilginize…