Ceviz Bahçesi Kurulumu

 

1-     KARAR AŞAMASI

İlk aşamada yapmanız gereken ceviz  yetiştiriciliğinin bulunduğunuz bölgeye uygunluğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu konuda size en yakın Tarım il ve ilçe müdürlüklerinden yada imkanlar dahilinde üniversitelerdeki konunun uzmanlarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

2-     TOPRAK TAHLİLİ VE TOPRAK İŞLEME

 Ceviz bahçesi kurmaya karar verdikten sonra uzman kişiler tarafından toprağınızdan numune alıp  analize gönderip toprağınızın bu işi için uygunluğunu ve de gerekli gübre takviyelerini öğrenmelisiniz Uygundur onayı aldıktan sonra  birkaç defa toprağınızı derince işlemelisiniz.

3-     YERLERİN İŞARETLENMESİ VE ÇUKURLARIN AÇILMASI

 Ceviz bahçesinde kullanacağınız çeşit, bulunduğunuz bölgedeki  iklim ve toprak yapısına göre size tavsiye edilen mesafelerde yerlerinizi işaretleyip mümkün olduğunca çukurları derin açınız. Cevizde ise 10*10 m ( dekara düşen bitki sayısı 10 adet) , 8*4 m (dekara düşen bitki sayısı 31 adet), 7*3,5 m ( dekara düşen bitki sayısı 40 adet) aralıklarla yapılabilir. Çukur açımında halk arasında burgu diye tabir edilen aleti kullanmayınız.

4-     FİDAN  TEYMİNİ

Alacağınız fidanları mutlaka yazın eğer imkanınız varsa yetiştirme aşamasının başlangıcından sonuna kadar evraklarıyla beraber yerinde görmeniz ve önceden satış sözleşme yapmanız gerekmektedir.  Böylelikle direkt üreticiden kaliteli ve uygun fidan teymin edebilirsiniz.

5-     FİDAN DİKİMİ

Almış olduğunuz fidanları hiç vakit kaybetmeden bahçenizde dikim yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde dikim yaparsanız fidan tutmadaki başarı oranınız %100 lere çıkacaktır.

Muhammet BOSTAN Ziraat Mühendisi

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...