Ceviz Fidanı Çeşitleri

Chandler

 

Amerikan menşeli bir çeşittir. Pedro X 56-224 çeşitlerinden elde edilmiştir. İç randımanı % 45-50 dır. Yan dal verimi ve iç kalitesi çok yüksektir. Meyve rengi beyazdır.  Uyanma ve çiçeklenme geç dönemde gerçekleşir. İlkbahar geç donlarının problem olduğu bölgelere tavsiye edilen bir çeşittir.

Pedro

Conway Mayette x Payne melezidir. Erken çiçeklenen çeşitler için  tozlayıcı olarak kullanılır. Yan dallarda meyve verme oranı %65 civarıdır.  İç randımanı %47 dır. Sıcak bölgelerde meyve kalitesi düşük olmaktadır. Küçük yapılı ağaca sahip olduğundan kaliteli verim için ağır bir budama gereksinimi vardır.

Franquette

Fransız orjinli bir çeşittir. Yan dallarda meyve verme oranı çok düşük , ağaç gelişimi dikine ve hızlı, genel anlamda verimi çok düşük olduğu için tercih edilmemektedir. Chandler çeşidinin tozlayıcısı olarak kullanılmaktadır. İç randımanı %46-47 meyveleri küçüktür.

Fernor

Fransız orjinli bir çeşittir. Franquetta ve Lara cevizlerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Geç çiçeklenir. İlkbahar geç donlarının olduğu bölgelerde ve yüksek rakımlı bölgelere tavsiye edilebilir. Verimli bir çeşittir. Fernette çeşidiyle tozlanır.

 

Kaman 1

Yerli çeşitlerimizdendir. Yan tomurcularında %60 meyve verme oranı vardır. Antrakoza , iç kurduna ve bir çok hastalığa karşı dayanıklıdır. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. Peryodisite göstermediği için her yıl düzenli ürün verir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...